Boys Open 400m Freestyle - Heats (Declared Winners)
10/11 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Alexander Sargeant | 11 | Millfield | | 4:59.11 | | | 398 | |
| 50m 33.72 | 100m 1:11.00 | 150m 1:48.95 | 200m 2:27.50 | 250m 3:05.86 | 300m 3:44.22 | 350m 4:22.62 | 400m 4:59.11 |
2. | Marshall Fitchett | 11 | TigersharksW | | 5:08.78 | | | 362 | |
| 50m 34.73 | 100m 1:13.09 | 150m 1:52.40 | 200m 2:32.31 | 250m 3:11.41 | 300m 3:50.93 | 350m 4:30.60 | 400m 5:08.78 |
3. | Andrew Smith | 11 | TigersharksW | | 5:11.67 | | | 352 | |
| 50m 34.18 | 100m 1:12.96 | 150m 1:52.83 | 200m 2:31.95 | 250m 3:12.57 | 300m 3:53.41 | 350m 4:34.78 | 400m 5:11.67 |
4. | Alexander Cohoon | 11 | Cirencester | | 5:11.85 | | | 351 | |
| 50m 35.73 | 100m 1:14.95 | 150m 1:55.34 | 200m 2:35.07 | 250m 3:16.26 | 300m 3:56.64 | 350m 4:36.22 | 400m 5:11.85 |
5. | Oliver Fairman | 11 | S Bournem'th | | 5:11.99 | | | 350 | |
| 50m 35.51 | 100m 1:15.23 | 150m 1:55.48 | 200m 2:35.48 | 250m 3:15.67 | 300m 3:55.51 | 350m 4:35.02 | 400m 5:11.99 |
6. | Benjamin Walker | 11 | TigersharksW | | 5:12.01 | | | 350 | |
| 50m 33.92 | 100m 1:12.66 | 150m 1:52.48 | 200m 2:32.43 | 250m 3:13.20 | 300m 3:53.49 | 350m 4:33.95 | 400m 5:12.01 |
7. | George Langman | 11 | Co Bristol | | 5:16.03 | | | 337 | |
| 50m 35.38 | 100m 1:15.25 | 150m 1:55.94 | 200m 2:36.80 | 250m 3:17.75 | 300m 3:58.15 | 350m 4:38.05 | 400m 5:16.03 |
8. | Ryan Symington | 10 | S Bournem'th | | 5:27.28 | | | 304 | |
| 50m 36.51 | 100m 1:17.95 | 150m 1:59.45 | 200m 2:41.36 | 250m 3:23.85 | 300m 4:06.62 | 350m 4:48.02 | 400m 5:27.28 |
| Matthew Hardick | 11 | Aquae Sulis | | DNC | | | | |
12 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Adam Davies | 12 | Plymouth Lea | | 4:36.78 | | | 502 | |
| 50m 31.29 | 100m 1:06.05 | 150m 1:41.38 | 200m 2:16.96 | 250m 2:52.29 | 300m 3:28.00 | 350m 4:03.11 | 400m 4:36.78 |
2. | Edward Maddocks | 12 | Gloucester | | 4:43.59 | | | 467 | |
| 50m 32.48 | 100m 1:07.89 | 150m 1:43.98 | 200m 2:20.16 | 250m 2:56.15 | 300m 3:32.20 | 350m 4:08.63 | 400m 4:43.59 |
3. | Finnian Trehane | 12 | Bourmth Coll | | 4:45.82 | | | 456 | |
| 50m 32.82 | 100m 1:09.02 | 150m 1:45.03 | 200m 2:21.26 | 250m 2:57.87 | 300m 3:34.58 | 350m 4:10.82 | 400m 4:45.82 |
4. | Jedd Woodruff | 12 | Soundwell | | 4:46.48 | | | 453 | |
| 50m 31.66 | 100m 1:08.09 | 150m 1:45.14 | 200m 2:21.92 | 250m 2:59.40 | 300m 3:36.81 | 350m 4:12.90 | 400m 4:46.48 |
5. | Fraser Humphrey | 12 | Aquae Sulis | | 4:54.85 | | | 415 | |
| 50m 33.38 | 100m 1:10.67 | 150m 1:48.44 | 200m 2:26.32 | 250m 3:04.27 | 300m 3:41.73 | 350m 4:18.88 | 400m 4:54.85 |
6. | Jacob Dowler | 12 | Gloucester | | 4:55.62 | | | 412 | |
| 50m 33.42 | 100m 1:09.79 | 150m 1:47.52 | 200m 2:25.30 | 250m 3:03.54 | 300m 3:41.70 | 350m 4:19.73 | 400m 4:55.62 |
7. | Jack Hutchin | 12 | Kelly Coll | | 4:55.94 | | | 411 | |
| 50m 33.06 | 100m 1:09.97 | 150m 1:46.05 | 200m 2:23.52 | 250m 3:01.01 | 300m 3:39.86 | 350m 4:18.43 | 400m 4:55.94 |
8. | Zachary Broomfield | 12 | St Ives Bay | | 4:56.53 | | | 408 | |
| 50m 32.08 | 100m 1:08.55 | 150m 1:46.11 | 200m 2:23.61 | 250m 3:01.91 | 300m 3:40.70 | 350m 4:19.76 | 400m 4:56.53 |
9. | Jack Gibert | 12 | Co Bristol | | 4:58.79 | | | 399 | |
| 50m 34.16 | 100m 1:11.82 | 150m 1:49.88 | 200m 2:28.56 | 250m 3:06.71 | 300m 3:45.17 | 350m 4:22.88 | 400m 4:58.79 |
10. | Samuel Lawton | 12 | Aquae Sulis | | 4:58.98 | | | 398 | |
| 50m 34.64 | 100m 1:12.41 | 150m 1:50.29 | 200m 2:28.71 | 250m 3:06.54 | 300m 3:44.70 | 350m 4:23.07 | 400m 4:58.98 |
11. | George Tester | 12 | TauntonDeane | | 5:01.89 | | | 387 | |
| 50m 32.93 | 100m 1:09.86 | 150m 1:47.76 | 200m 2:27.21 | 250m 3:06.21 | 300m 3:45.51 | 350m 4:24.38 | 400m 5:01.89 |
12. | Trevin Michelo | 12 | S Bournem'th | | 5:04.79 | | | 376 | |
| 50m 33.93 | 100m 1:12.07 | 150m 1:50.88 | 200m 2:30.15 | 250m 3:08.96 | 300m 3:48.69 | 350m 4:28.03 | 400m 5:04.79 |
13. | Maximus Rutherford | 12 | Bourmth Coll | | 5:05.19 | | | 374 | |
| 50m 34.21 | 100m 1:12.33 | 150m 1:50.97 | 200m 2:29.61 | 250m 3:08.63 | 300m 3:47.12 | 350m 4:26.65 | 400m 5:05.19 |
| Luke Morgan | 12 | TigersharksW | | DNC | | | | |
13 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Sam Dailley | 13 | Plymouth Lea | | 4:25.58 | | | 568 | |
| 50m 29.18 | 100m 1:02.83 | 150m 1:37.74 | 200m 2:13.06 | 250m 2:46.09 | 300m 3:20.46 | 350m 3:53.66 | 400m 4:25.58 |
2. | Jacob Peters | 13 | Poole | | 4:27.14 | | | 559 | |
| 50m 30.26 | 100m 1:04.69 | 150m 1:39.91 | 200m 2:13.96 | 250m 2:47.78 | 300m 3:21.65 | 350m 3:55.44 | 400m 4:27.14 |
3. | Robert Youngs Do Patro | 13 | TauntonDeane | | 4:31.43 | | | 532 | |
| 50m 29.97 | 100m 1:04.16 | 150m 1:39.41 | 200m 2:13.57 | 250m 2:48.01 | 300m 3:22.87 | 350m 3:57.77 | 400m 4:31.43 |
4. | Jordan Ludlam | 13 | Aquae Sulis | | 4:32.15 | | | 528 | |
| 50m 30.57 | 100m 1:04.87 | 150m 1:39.74 | 200m 2:14.78 | 250m 2:49.81 | 300m 3:24.43 | 350m 3:58.88 | 400m 4:32.15 |
5. | Oscar Brain | 13 | Plymouth Lea | | 4:32.70 | | | 525 | |
| 50m 31.46 | 100m 1:06.05 | 150m 1:41.39 | 200m 2:16.22 | 250m 2:50.61 | 300m 3:26.15 | 350m 3:59.78 | 400m 4:32.70 |
6. | William Davies | 13 | Swindon Dolp | | 4:32.94 | | | 524 | |
| 50m 30.17 | 100m 1:04.15 | 150m 1:39.34 | 200m 2:14.88 | 250m 2:49.93 | 300m 3:25.61 | 350m 4:00.31 | 400m 4:32.94 |
7. | Oliver Willies | 13 | TauntonDeane | | 4:36.52 | | | 504 | |
| 50m 29.92 | 100m 1:04.47 | 150m 1:40.42 | 200m 2:15.94 | 250m 2:51.33 | 300m 3:27.53 | 350m 4:02.73 | 400m 4:36.52 |
8. | Benjamin Samuel | 13 | S Bournem'th | | 4:38.02 | | | 495 | |
| 50m 31.01 | 100m 1:05.96 | 150m 1:41.24 | 200m 2:16.77 | 250m 2:52.54 | 300m 3:28.07 | 350m 4:03.87 | 400m 4:38.02 |
9. | Jay Snowden | 13 | Newquay | | 4:38.75 | | | 492 | |
| 50m 31.53 | 100m 1:06.48 | 150m 1:41.82 | 200m 2:17.67 | 250m 2:52.96 | 300m 3:28.85 | 350m 4:04.53 | 400m 4:38.75 |
10. | Rupert Hague | 13 | Yeovil | | 4:39.35 | | | 488 | |
| 50m 29.95 | 100m 1:04.71 | 150m 1:40.65 | 200m 2:16.90 | 250m 2:52.49 | 300m 3:29.22 | 350m 4:04.62 | 400m 4:39.35 |
11. | Christian Tai | 13 | Bourmth Coll | | 4:39.39 | | | 488 | |
| 50m 31.85 | 100m 1:06.88 | 150m 1:42.11 | 200m 2:17.84 | 250m 2:53.28 | 300m 3:29.16 | 350m 4:04.56 | 400m 4:39.39 |
12. | Thomas Brew | 13 | Kelly Coll | | 4:44.77 | | | 461 | |
| 50m 31.88 | 100m 1:07.85 | 150m 1:44.22 | 200m 2:20.44 | 250m 2:56.74 | 300m 3:32.90 | 350m 4:09.37 | 400m 4:44.77 |
13. | George Spencer | 13 | Plymouth Lea | | 4:44.82 | | | 461 | |
| 50m 31.75 | 100m 1:06.97 | 150m 1:43.33 | 200m 2:19.75 | 250m 2:56.10 | 300m 3:32.83 | 350m 4:09.18 | 400m 4:44.82 |
14. | Edward Austin | 13 | Aquae Sulis | | 4:45.36 | | | 458 | |
| 50m 31.12 | 100m 1:06.07 | 150m 1:42.05 | 200m 2:18.75 | 250m 2:55.48 | 300m 3:32.68 | 350m 4:09.59 | 400m 4:45.36 |
15. | Joshua Fox | 13 | Swindon Dolp | | 4:47.63 | | | 447 | |
| 50m 32.04 | 100m 1:07.69 | 150m 1:44.27 | 200m 2:21.60 | 250m 2:58.81 | 300m 3:35.88 | 350m 4:12.66 | 400m 4:47.63 |
16. | Alexander Turner | 13 | Aquae Sulis | | 4:48.18 | | | 445 | |
| 50m 32.56 | 100m 1:07.97 | 150m 1:45.51 | 200m 2:22.79 | 250m 3:00.27 | 300m 3:37.71 | 350m 4:13.23 | 400m 4:48.18 |
17. | Jacob Newcombe | 13 | Kelly Coll | | 4:48.86 | | | 442 | |
| 50m 32.41 | 100m 1:08.78 | 150m 1:46.02 | 200m 2:23.33 | 250m 3:01.03 | 300m 3:38.10 | 350m 4:14.34 | 400m 4:48.86 |
18. | Jacob Gibbons | 13 | Carn Brea | | 4:51.24 | | | 431 | |
| 50m 31.56 | 100m 1:07.26 | 150m 1:44.00 | 200m 2:21.21 | 250m 2:58.99 | 300m 3:36.86 | 350m 4:14.51 | 400m 4:51.24 |
19. | Matthew Ramsay | 13 | Exeter City | | 4:55.95 | | | 411 | |
| 50m 32.97 | 100m 1:10.89 | 150m 1:48.83 | 200m 2:26.70 | 250m 3:04.53 | 300m 3:42.64 | 350m 4:19.86 | 400m 4:55.95 |
20. | Henry Bennett | 13 | Southwold | | 4:56.60 | | | 408 | |
| 50m 33.29 | 100m 1:10.34 | 150m 1:48.65 | 200m 2:27.37 | 250m 3:04.34 | 300m 3:42.95 | 350m 4:20.83 | 400m 4:56.60 |
21. | Lyndon Holmes-Beddow | 13 | St Ives Bay | | 4:56.63 | | | 408 | |
| 50m 32.11 | 100m 1:08.64 | 150m 1:46.74 | 200m 2:25.25 | 250m 3:03.24 | 300m 3:41.53 | 350m 4:19.24 | 400m 4:56.63 |
22. | Ben Rawlins | 13 | Southwold | | 4:58.13 | | | 402 | |
| 50m 31.33 | 100m 1:07.55 | 150m 1:45.28 | 200m 2:23.75 | 250m 3:02.92 | 300m 3:41.90 | 350m 4:20.76 | 400m 4:58.13 |
23. | Thomas Harrison | 13 | Kelly Coll | | 4:58.82 | | | 399 | |
| 50m 33.09 | 100m 1:10.55 | 150m 1:48.03 | 200m 2:25.87 | 250m 3:04.26 | 300m 3:43.34 | 350m 4:22.05 | 400m 4:58.82 |
24. | Samuel Criddle | 13 | Exeter City | | 4:59.63 | | | 396 | |
| 50m 33.67 | 100m 1:11.14 | 150m 1:49.45 | 200m 2:27.98 | 250m 3:06.42 | 300m 3:45.19 | 350m 4:23.63 | 400m 4:59.63 |
25. | Adam Hall | 13 | Gloucester | | 5:00.48 | | | 392 | |
| 50m 32.61 | 100m 1:08.90 | 150m 1:46.45 | 200m 2:25.41 | 250m 3:04.23 | 300m 3:43.17 | 350m 4:21.92 | 400m 5:00.48 |
26. | Jake Hill | 13 | TauntonDeane | | 5:08.35 | | | 363 | |
| 50m 32.70 | 100m 1:11.14 | 150m 1:50.18 | 200m 2:30.33 | 250m 3:10.28 | 300m 3:50.96 | 350m 4:30.45 | 400m 5:08.35 |
27. | Aeden McNamara | 13 | St Ives Bay | | 5:12.36 | | | 349 | |
| 50m 34.14 | 100m 1:13.06 | 150m 1:53.32 | 200m 2:33.31 | 250m 3:13.93 | 300m 3:53.85 | 350m 4:33.41 | 400m 5:12.36 |
14 Yrs Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Max McCusker | 14 | Millfield | | 4:21.31 | | | 597 | |
| 50m 29.82 | 100m 1:03.61 | 150m 1:37.15 | 200m 2:10.97 | 250m 2:44.11 | 300m 3:18.20 | 350m 3:51.27 | 400m 4:21.31 |
2. | Alexander Seymour | 14 | Gloucester | | 4:22.17 | | | 591 | |
| 50m 29.61 | 100m 1:02.68 | 150m 1:35.96 | 200m 2:09.70 | 250m 2:43.21 | 300m 3:17.20 | 350m 3:50.71 | 400m 4:22.17 |
3. | Lewis Burras | 14 | Plymouth Lea | | 4:23.30 | | | 583 | |
| 50m 30.62 | 100m 1:04.27 | 150m 1:38.37 | 200m 2:13.09 | 250m 2:46.89 | 300m 3:20.77 | 350m 3:53.65 | 400m 4:23.30 |
4. | Henry Dixon | 14 | Aquae Sulis | | 4:23.35 | | | 583 | |
| 50m 29.47 | 100m 1:01.61 | 150m 1:34.94 | 200m 2:08.37 | 250m 2:42.03 | 300m 3:16.06 | 350m 3:50.27 | 400m 4:23.35 |
5. | Louis Barker | 14 | Millfield | | 4:23.66 | | | 581 | |
| 50m 29.85 | 100m 1:03.74 | 150m 1:37.56 | 200m 2:12.76 | 250m 2:46.57 | 300m 3:19.93 | 350m 3:53.77 | 400m 4:23.66 |
6. | Matthew Collins | 14 | S Bournem'th | | 4:25.68 | | | 568 | |
| 50m 29.74 | 100m 1:02.64 | 150m 1:37.00 | 200m 2:11.40 | 250m 2:45.66 | 300m 3:19.73 | 350m 3:53.67 | 400m 4:25.68 |
7. | Matthew Munden | 14 | Gloucester | | 4:25.97 | | | 566 | |
| 50m 29.38 | 100m 1:02.21 | 150m 1:36.21 | 200m 2:11.14 | 250m 2:45.43 | 300m 3:19.74 | 350m 3:53.45 | 400m 4:25.97 |
8. | Nicholas Laws | 14 | Millfield | | 4:26.12 | | | 565 | |
| 50m 29.22 | 100m 1:02.12 | 150m 1:36.68 | 200m 2:10.77 | 250m 2:45.65 | 300m 3:20.51 | 350m 3:54.61 | 400m 4:26.12 |
9. | Jake Bentley | 14 | Kelly Coll | | 4:26.33 | | | 564 | |
| 50m 29.27 | 100m 1:02.55 | 150m 1:36.31 | 200m 2:10.54 | 250m 2:44.68 | 300m 3:19.68 | 350m 3:54.10 | 400m 4:26.33 |
10. | Joshua Lawson | 14 | Millfield | | 4:27.61 | | | 556 | |
| 50m 29.55 | 100m 1:02.35 | 150m 1:36.64 | 200m 2:11.09 | 250m 2:45.63 | 300m 3:20.04 | 350m 3:54.73 | 400m 4:27.61 |
11. | Benjamin Lawton | 14 | Aquae Sulis | | 4:28.02 | | | 553 | |
| 50m 29.89 | 100m 1:03.51 | 150m 1:38.35 | 200m 2:13.20 | 250m 2:47.32 | 300m 3:22.03 | 350m 3:56.14 | 400m 4:28.02 |
12. | Charlie Head | 14 | Aquae Sulis | | 4:28.17 | | | 552 | |
| 50m 29.79 | 100m 1:03.19 | 150m 1:37.89 | 200m 2:12.66 | 250m 2:46.34 | 300m 3:21.25 | 350m 3:55.18 | 400m 4:28.17 |
13. | Christopher Malone | 14 | Gloucester | | 4:28.19 | | | 552 | |
| 50m 29.17 | 100m 1:02.22 | 150m 1:36.46 | 200m 2:11.46 | 250m 2:46.11 | 300m 3:21.16 | 350m 3:55.26 | 400m 4:28.19 |
14. | Frederick Webb | 14 | Aquae Sulis | | 4:31.28 | | | 533 | |
| 50m 30.77 | 100m 1:04.30 | 150m 1:38.72 | 200m 2:13.61 | 250m 2:48.48 | 300m 3:23.35 | 350m 3:58.31 | 400m 4:31.28 |
15. | James Watson | 14 | Swindon Dolp | | 4:31.57 | | | 532 | |
| 50m 29.94 | 100m 1:04.03 | 150m 1:38.87 | 200m 2:14.18 | 250m 2:49.19 | 300m 3:24.37 | 350m 3:59.23 | 400m 4:31.57 |
16. | John Byrne | 14 | Yeovil | | 4:35.13 | | | 511 | |
| 50m 30.35 | 100m 1:04.41 | 150m 1:39.31 | 200m 2:14.52 | 250m 2:49.35 | 300m 3:24.85 | 350m 4:00.68 | 400m 4:35.13 |
17. | Nathan Linden | 14 | Kelly Coll | | 4:40.46 | | | 483 | |
| 50m 30.63 | 100m 1:05.65 | 150m 1:41.51 | 200m 2:17.41 | 250m 2:53.83 | 300m 3:29.90 | 350m 4:06.47 | 400m 4:40.46 |
18. | Kye Adams | 14 | Co Bristol | | 4:42.92 | | | 470 | |
| 50m 30.98 | 100m 1:05.49 | 150m 1:41.06 | 200m 2:16.94 | 250m 2:53.99 | 300m 3:31.04 | 350m 4:07.87 | 400m 4:42.92 |
19. | Lewis Pearson | 14 | Chard | | 4:43.80 | | | 466 | |
| 50m 30.94 | 100m 1:06.45 | 150m 1:42.84 | 200m 2:19.77 | 250m 2:57.02 | 300m 3:33.98 | 350m 4:10.29 | 400m 4:43.80 |
20. | Connor Keeler | 14 | Penzance | | 4:46.56 | | | 452 | |
| 50m 32.10 | 100m 1:07.74 | 150m 1:44.34 | 200m 2:21.05 | 250m 2:57.66 | 300m 3:34.74 | 350m 4:10.96 | 400m 4:46.56 |
21. | Huw Williams | 14 | TauntonDeane | | 4:47.91 | | | 446 | |
| 50m 30.78 | 100m 1:05.66 | 150m 1:41.85 | 200m 2:18.68 | 250m 2:55.80 | 300m 3:33.52 | 350m 4:10.45 | 400m 4:47.91 |
22. | Callum Nott | 14 | TauntonDeane | | 4:49.28 | | | 440 | |
| 50m 31.04 | 100m 1:04.79 | 150m 1:40.42 | 200m 2:17.32 | 250m 2:55.47 | 300m 3:33.68 | 350m 4:12.01 | 400m 4:49.28 |
| Batian Thorpe | 14 | S Bournem'th | | DNC | | | | |
| Benjamin Phelps | 14 | Soundwell | | DNC | | | | |
| Edward Lee | 14 | Plymouth Lea | | DNC | | | | |
15 Yrs/Over Age Group - Full Results
Place | Name | AaD | Club | | Time | | | FINA Pt | |
1. | Louis Gautier | 17 | Kelly Coll | | 4:09.48 | | | 686 | |
| 50m 27.68 | 100m 57.96 | 150m 1:29.78 | 200m 2:01.76 | 250m 2:34.15 | 300m 3:06.55 | 350m 3:38.89 | 400m 4:09.48 |
2. | Harry Hathaway | 17 | Kelly Coll | | 4:09.54 | | | 685 | |
| 50m 28.03 | 100m 59.14 | 150m 1:30.68 | 200m 2:02.68 | 250m 2:34.84 | 300m 3:07.35 | 350m 3:39.55 | 400m 4:09.54 |
3. | Jack Pearson | 16 | Exeter City | | 4:17.73 | | | 622 | |
| 50m 29.12 | 100m 1:00.77 | 150m 1:33.19 | 200m 2:05.94 | 250m 2:38.71 | 300m 3:11.85 | 350m 3:45.24 | 400m 4:17.73 |
4. | Liam Jefferies | 16 | Swindon Dolp | | 4:22.69 | | | 587 | |
| 50m 29.14 | 100m 1:00.96 | 150m 1:33.75 | 200m 2:07.30 | 250m 2:41.54 | 300m 3:14.85 | 350m 3:49.20 | 400m 4:22.69 |